یکی از پر سرعت ترین روش های انتقال اطلاعات (دیتا)، استفاده از فیبر نوری است.

کابل فیبر نوری از تعدادی رشته بسیار نازک شیشه ای شبیه به موی انسان تشکیل شده است. این الیاف معمولا به صورت چند دسته در کنار هم قرار می گیرند و به منظور تبادل دیتا توسط سیگنال های نوری در مسافت های بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

فیبر نوری داری پهنای باند بسیار بالاتر از کابل های معمولی می باشد، با فیبر نوری می توان داده های صدا، تصویر و داده های دیگر را به راحتی با پهنای باند بالا (تا ۱۰ گیگابیت) انتقال داد.

شرکت آمریکایی کورنینگ گلس (تولیدکننده روکش های ضدخش معروف گوریلا گلس)، اولین شرکتی است که موفق به تولید تجاری فیبرهای نوری شد. در اوایل سال ۱۹۶۰ میلادی با اختراع اشعه لیزر ارتباطات فیبرنوری ممکن گردید.

در سال ۱۹۶۶ میلادی، دانشمندان در این نظریه که نور در الیاف شیشه ای هدایت می شود پیشرفت کردند که حاصل آن از کابل های معمولی بسیار سودمندتر بود. چرا که فیبرنوری بسیار سبکتر و در مجموع ارزانتر از کابل مسی است و در عین حال ظرفیت انتقالی تا چندین هزار برابر کابل مسی دارد.

توسعه فناوری فیبرنوری از سال ۱۹۸۰ میلادی به بعد باعث شد که همواره مخابرات نوری بعنوان یک انتخاب مناسب مطرح باشد. تا سال ۱۹۸۵ میلادی در دنیا نزدیک به ۲ میلیون کیلومتر کابل نوری نصب شده و مورد بهره برداری قرار گرفت.

فیبر نوری از سه بخش تشکیل شده است :

fiber-optic-cables-2-doorbin.info

هسته (Core) برای عبور سیگنال ها استفاده می شود.

روکش دور هسته را احاطه کرده و باعث برگشت نورمنعکس شده به هسته می گردد.

قطر هسته و پوسته با هم حدود ۱۲۵ میکرون است (هر میکرون معادل یک میلیونیم متر است)، که در حدود اندازه یک تار موی انسان است.

بافر رویه (Buffer Coating) حفاظت فیبر در مقابل رطوبت و سایر موارد آسیب پذیر را بر عهده دارد .

فیبر های نوری در دو گروه عمده عرضه می شوند :

فیبرهای تک حالته (Single-Mode) جهت ارسال یک سیگنال در هر فیبر استفاده می شود (مانند تلفن)

فیبرهای چندحالته (Multi-Mode) بمنظور ارسال چندین سیگنال در یک فیبر استفاده می شود (مانند شبکه های کامپیوتری)

نحوه انتقال نور از درون یک فیبر نوری :

نور در یک خط مستقیم حرکت می کند. برای تعویض جهت آن باید از یک جسم با قابلیت انعکاس مطلوب همچون آینه در مسیر و محل تغییر جهت استفاده کرد.

نور دورن یک کابل نوری از میان مغزی آن عبور می کند، در این مسیر پوشش انعکاسی که سراسر طول فیبر و دور تا دور آن را در بر گرفته، همانند یک آینه عمل نموده و سبب پیدایش انعکاس نور در سراسر مسیر فیبر می شود، در نتیجه نور از مسیر منحرف نشده و تا انتهای طول کابل به راه خود ادامه می دهد.

در مسافت های بالا تر از یک کیلومتر، جریان سیگنال ها دورن فیبر دچار افت می شود و به منظور جبران این افت می بایست در چندین نقطه از مسیر از تقویت کننده های مخصوص استفاده شود که تقویت کننده های لیزری نامیده می شوند.

در فرصت بعدی به بررسی مزایا و معایب کابل فیبر نوری خواهیم پرداخت.

منبع : دوربین.اینفو

(بمنظور رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از اخبار و بررسی های سایت دوربین.اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

برچسب ها:
تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.