دو معیار مهم در دوربین های مداربسته، «وضوح  و حساسیت» دوربین است.

حساسیت، قابلیت تشخیص و برداشت تصاویر در شرایط نوری مختلف است و وضوح یا رزولوشن، مشخص کننده میزان توانایی دوربین در برداشت جزییات تصاویر است.

 

«وضوح دوربین»

وضوح در یک دوربین مداربسته آنالوگ بر اساس خط ( TVLine) مشخص می شود و عبارت از تعداد خطوطی است که دوربین بر اساس آن به برداشت تصویر می پردازد.

به طور کلی هرچه میزان TVLine بیشتر باشد وضوح دوربین بالاتر خواهد بود. در حال حاضر سقف واقعی وضوح دوربین های مداربسته ۷۰۰ خط است و اعداد بالاتر (مخصوصا در مورد برندهای بی نام و نشان) بیشتر ترفند تبلیغاتی است.

برای خواندن پلاک خودرویی که در حال ورود به منطقه شماست، نیازمند دوربینی با کیفیت بالا هستید. احتمالا با دوربینی با وضوح ۴۲۰ خط حتی نخواهید توانست پلاک خودرویی را که متوقف شده را بخوانید!!

 

«حساسیت دوربین»

انتخاب دوربینی که بتواند در شرایط کم نور نیز به خوبی کار کند بسیار مهم است.

 

cctv-ir-camera-doorbin.info

 

حداقل‌ روشنایی لازم برای عملکرد دوربین را معمولا با واحد لوکس (Lux) بر روی آن ذکر می‌کنند و عبارت است از «مقدار روشنایی حاصل از نور شعله یک شمع در مساحت ۱ متر مربع». به عبارت ساده تر، ۱Lux نوری ست که از یک شمع در فاصله ۱متری به جشم ما می رسد.

برای آشنایی بیشتر به طور خلاصه به میزان نور در برخی مکان ها می پردازیم.

نور کامل خورشید در تابستان: ۵۰۰۰۰ لوکس

نور روز معمولی : ۱۰۰۰۰ لوکس

نور استاندارد محیط‌: ۵۰۰ لوکس

سپیده دم یا غروب: ۱-۱۰ لوکس

نور استاندارد خیابان‌های اصلی: ۳۰ لوکس

نور استاندارد خیابان فرعی: ۱۰ لوکس

«اصل طلایی برای انتخاب دوربین مداربسته» این است که حداقل نور ذکر شده برای آن، یک دهم نور محل مورد نظر باشد.

باید توجه داشته باشید که بیشتر دوربین‌ها می‌توانند در محیط‌هایی که نور زیادی دارند نیز به خوبی کار کنند (البته به شرطی که منبع نور به طور مستقیم در لنز دوربین نباشد) ولی مشکل، زمانی است که دوربین نور کافی را برای تشکیل تصویر دریافت نمی‌کند.

 

منبع : دوربین.اینفو

(به دلیل رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از اخبار و بررسی های سایت دوربین.اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

 

 

برچسب ها:
تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.