یکی از مهمترین قسمت های طراحی سیستم مداربسته انتخاب نوع لنز است. در همه دوربین ها و همینطور دوربین های مداربسته، «حسگر تصویر یا ccd» نور را توسط لنز دریافت و تبدیل به پالس های الکتریکی می کند و تحویل پردازنده اصلی دوربین می دهد.

پردازنده نیز پالس ها را تحلیل و تبدیل به تصویر قابل رویت می کند.

اگر نور مناسبی به ccd نرسد دوربین نمی تواند تصویر مناسبی ارائه بدهد. یعنی اگر از یک لنز بی کیفیت استفاده کنید تصویر مناسبی نخواهید داشت.

حتی اگر از یک دوربین فوق العاده با رزولوشن بسیار بالا استفاده شود، وقتی نور مناسبی از طرف لنزبه سمت ccd هدایت نشود، بطبع ccd نمی تواند تصویر مناسبی ارسال کند چرا که کل نوری که به ccd می رسد از لنز عبور و در صورت نامناسب بودن لنز، خواص، شکست و چگونگی نور عبوری از آن تغییر کرده و بر اساس ورودی های ضعیف، تصویر نامناسبی را ارسال می کند.

بعد از انتخاب لنز مناسب از نظر کیفیت، نوبت به انتخاب زاویه و عمق دید است.  فاصله کانونی لنز بیان گر زاویه و عمق دید لنز است که هر چه این عدد (فاصله کانونی بر حسب میلی متر) بزرگتر باشد عمق دید لنز بیشتر و هر چه کوچکتر باشد زاویه دید لنز بیشتر است.

زاویه دید با عمق دید نسبت عکس دارند، هر چه زاویه دید بالاتر رود عمق دید پایین تر می آید و هر چه زاویه دید پایین تر بیاید عمق دید بالاتر می رود. به لنزهای  با زاویه دید بالا wide (عریض) و لنز های با عمق دید بالا، tele گفته میشود.

در تمامی لنز ها یک بخش به نام آیریز وجود دارد که کار آن تنظیم نور عبوری از لنز است. در برخی از لنزها، آیریز به صورت خود کار تنظیم می گردد که به لنزهای «اتو آیریز (Auto iris)» معروفند.

 

Auto-Iris-doorbin.info

 

دوربین هایی که از این نوع  لنز استفاده می کنند قادرند در تمامی ساعات شبانه روز تصویری کاملا واضح و ایده‌آل ارائه کنند. در برخی دیگر از لنزها، آیریز به صورت دستی تنظیم می گردد (Manual iris). دوربین هایی که از این نوع  لنز استفاده میکنند، فقط درهمان شرایط و نوری که تنظیم شده اند تصویر شفاف و واضح ارائه میدهند و با تغییر نور نسبت به میزان تغییر، از کیفیت کاسته می شود.

 

منبع : دوربین.اینفو

(بمنظور رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از اخبار و بررسی های سایت دوربین.اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

 

 

برچسب ها:
تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.