سیستم تحت شبکه (IP) متشکل از «یک دوربین و یک کامپیوتر» است که با هم ترکیب شده اند. دوربین های تحت شبکه درگاه کارت حافظه دارند که برای ضبط تصاویر روی خود دوربین (بدون نیاز به ابزار دخیره سازی مانند DVR)  استفاده میشود.

دوربین های تحت شبکه مانند یک کامپیوتر دارای آدرس IP می باشند که مستقیما به یک شبکه متصل هستند و می توانند در هر نقطه ای که اتصال شبکه (اینترنت به هر شکل و صورت) وجود دارد نصب شوند. در صورت نبود اینترنت هم مانند یک دوربین ساده کار ضبط تصاویر را انجام می دهند و در حقیقت امکان استفاده از امکانات دیگر آنها فراهم نخواهد بود.

 

 

ip-camera-system-2-doorbin.info

 

در سیستم های تحت شبکه، تصاویر از طریق شبکه منتقل شده و در مقصد بصورت زنده دریافت می گردد. همچنین می توان تصاویر را به صورت دائم یا طبق برنامه زمانی ضبط و منتقل کرد.

تصاویر گرفته شده را می توان با فرمت های MJPEG ، MPEG-4 و یا H.264 و از طریق پروتکل های مختلف شبکه منتقل کرد. به بیان ساده تر در هر مکانی که به اینترنت دسترسی داشته باشید تصاویر دوربین ها را بر روی رایانه، لپ تاب یا تلفن هوشمند خود دریافت خواهید کرد.

 

 

ip-camera-doorbin.info

 

برخی دوربین های تحت شبکه علاوه بر قابلیت های تصویر برداری، امکانات مدیریت رویدادها و قابلیت های تصویری هوشمند از قبیل تشخیص حرکت، تشخیص صدا ، اعلام خطر و ردگیری اتوماتیک را نیز دارند.

همچنین اغلب دوربین های تحت شبکه قابلیت اتصال به تجهیزات خارجی مانند سنسور ها و رله ها را از طریق پورت ورودی/خروجی دارند. امکانات دیگر شامل میکروفون داخلی با حساسیت بالا و امکان استفاده از تغذیه تحت شبکه (PoE) بر روی اکثر آنها وجود دارد. همچنین قابلیت های امنیتی پیشرفته و امکانات مدیریت شبکه در برخی دوربین ها در نظر گرفته شده است.

دوربین های تحت شبکه تقریبا از همه جهت بر دوربین های آنالوگ برتری دارند و در حال حاضر کیفیت تصویر ۲ تا ۳ برابر نمونه های مشابه آنالوگ را ارائه میدهند. نصب، راه اندازی و راهبری، کیفیت و ارزش تصاویر آنها بر سیستم های آنالوگ برتری دارد. البته مدل های مگاپیمسلی آنها بلحاظ قیمت گرانتر هستند که با توجه به عدم نیاز به DVR و حذف قسمتهای قابل توجهی از سیم کشی ارزشش را دارد.

متاسفانه علیرغم تمام نقاط قوت سیستم های تحت شبکه، هنوز سیستم های منسوخ آنالوگ در بازار ایران ترکتازی میکنند. که به باور نگارنده، علت را باید در ضعف آموزش و اطلاعات نزد مردم و مصرف کنندگان جستجو کرد. فروشندگان نیز در این شرایط نهایت تلاششان را برای فروش سیستمهای درجه چندم و منسوخ آنالوگ می کنند!

منبع : دوربین.اینفو

(به دلیل رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از اخبار و بررسی های سایت دوربین.اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

 

 

برچسب ها:
تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.