انتخاب تغذیه (ترانس) مناسب برای یک سیستم مداربسته اگر به اندازه انتخاب دوربین مهم نباشد، کمتر هم نیست. نکته ای که به جرات می توان گفت در ۹۵ درصد مواقع رعایت نمی شود.

اکثر شرکت های فروشنده سیستم های مداربسته، به اهمیت تغذیه مناسب واقف نیستند و از ارزان ترین و بی کیفیت ترین نوع، در پروژه ها استفاده می کنند.

خریداران هم که فقط به قیمت توجه دارند. حتی آنهایی که به دنبال خرید یک سیستم مناسب و مرغوب هستند، از روی بی اطلاعی به دوربین و  DVR مناسب اکتفا می کنند. غافل از اینکه دوربین باکیفیت یک روی سکه است. کابل، کانکتور و تغذیه مناسب، روی دیگر سکه و ۵۰ درصد یک سیستم مداربسته است.

با ابن مقدمه طولانی، به بررسی انواع تغذیه و نقاط ضعف و قوت آنها می پردازیم.

تغذیه ها به ۲ دسته «تغذیه مرکزی» و «تغذیه مجزا» تقسیم می شوند.

تغذیه های مرکزی نیز خود چند دسته اند. بعضی از آنها دارای خروجی های مجزا هستند، یعنی اگر به هر دلیلی مشکلی در یک خروجی بوجود آید، فقط آن خروجی قطع می شود و بقیه خروجی ها کار خود را انجام داده و ولتاژ لازم را به دوربین های خود می رسانند.

این تغذیه ها از نوع دیجیتال بوده و دارای مدار الکترونیکی هوشمند می باشند.

 

central-digital-power-supply-doorbin.info

نمونه یک تغذیه مرکزی دیجیتال

 

اکثر تغذیه های مرکزی فقط یک خروجی دارند که به تمام دوربین ها متصل می شود. مشکل این نوع تغذیه ها این است که بر اثر یک اتصالی کوچک، کلیه تصاویر قطع خواهد شد.

ممکن است روی دستگاه خروجی های زیادی وجود داشته باشد، اما مهم این است که این خروجی ها از داخل به هم متصل نباشند و به صورت یک مدار تفکیک شده و مجزا طراحی شده باشند.

central-power-supply-doorbin.info

نمونه یک تغذیه مرکزی ساده

از محاسن تغذیه مرکزی مناسب اجراء «سریع تر» و «تمیزتر» سیستم است.

نصب جداگانه تغذیه برای هر دوربین، هم زمان بیشتری می طلبد هم شخص نصاب مجبور است برای حفظ ظاهر کار و بهم نخوردن زیبایی محل، گاهی ساعتها دنبال پنهان کردن تغذیه باشد! و در نهایت مجبور به استفاده از جعبه تقسیم می شود.

توصیه ما این است که یا از یک تغذیه مرکزی پیشرفته استفاده کنید و هزینه آن را به جان بخرید و یا اینکه برای هر دوربین مداربسته از یک تغذیه مجزا استفاده کنید تا در صورت بروز مشکل، فقط یک تصویر را از دست داده باشید.

«در انتخاب آمپراژ تغذیه دقت داشته باشید، آمپراژ پایین باعث افت و قطع تصویر خصوصا در دوربین های دید در شب می شود. دوربین های دید در شب هنگام تاریک شدن محیط، نیاز به مقداری جریان اضافی برای روشن کردن LED ها دارند که در صورت پایین بودن آمپراژ یا بی کیفیت بودن تغذیه، تصاویر قطع خواهند شد.

تغذیه های با آمپراژ بالا نیز باعث وارد شدن جریان اضافی به مدار دوربین و افت تدریجی کیفیت تصویر، استهلاک و حتی سوختن دوربین می شوند.

با کمی جستجو می توان تغذیه های مناسب با قیمت های معقول و حتی ارزان در بازار یافت. تغذیه های دارای ۲ یا ۳ قطع کن داخلی مناسبترند و در نواسان های شدید نیز تا حد زیادی مقاومت کرده جلو آسیب رسیدن به دوربین ها را می گیرند».

نکته اساسی و توصیه طلایی اینکه :

«انتخاب تغذیه با آمپراژ بالا، پاک کردن صورت مسئله است نه حل آن! از تغذیه باکیفیت و مناسب دوربین (به لحاظ ولتاژ و آمپراژ) استفاده کنید. بهترین راهکار استفاده از تغذیه تولید شده یا توصیه شده توسط سازنده دوربین است.»

 

منبع : دوربین.اینفو

(بمنظور رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از اخبار و بررسی های سایت دوربین.اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

 

 

برچسب ها:
تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.