با ارائه رزولوشن ۴K در دوربین‌های عکاسی، فیلمبرداری و سیستم‌های نظارت تصویری، موضوع فضای ذخیره سازی و همچنین پهنای باند برای انتقال این تصاویر به معضل اصلی کمپانی‌های سازنده تبدیل شده است.

این معضل بیش از همه در سیستم‌های نظارت تصویری نمود پیدا کرده، بطوری که با ورود دوربین‌های تحت شبکه ۵, ۸ و ۱۲ مگاپیکسل به بازار، تامین پهنای باند و همچنین فضای ذخیره سازی مورد نیاز، هزینه‌های زیادی را به کاربران تحمیل نموده است.

درحال حاضر فرمت فشرده ساز HEVC یا همان H265, به فرشته نجات تولیدکنندگان و کاربران این سیستم‌ها تبدیل شده و کمپانی‌های معتبر دنیا محصولات جدید خود را در نمایشگاه IFSEC 2015 لندن (که چندی پیش برگزار شد)، با پشتیبانی از این فرمت عرضه نموده اند.

نتیجه مقایسه فشرده ساز H265 را با کدک H264 را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

 

H265-vs-H264-www.doorbin.info

 

همانگونه که ملاحظه می‌کنید، میزان فشرده سازی با H265 در رزولوشن ۲ مگاپیکسل و نرخ ۳۰ فریم، حدود ۶۰ درصد بیشتر از H264 است.

این میزان در ۲ مگاپیکسلِ ۶۰ فریم و ۳ مگاپیکسلِ ۳۰ فریم به حدود ۳۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. اما در رزولوشن‌های ۵ و ۸ مگاپیکسل مجددا شاهد قدرت نمایی H265 با حدود ۵۰ درصد فشرده سازی بیشتر، هستیم.

طی ماه‌های انتهایی سال جاری شاهد عرضه رسمی‌دوربین‌ها و ذخیره سازهای H265 به بازار کشورمان خواهیم بود.

 

 

منبع : دوربین دات اینفو

(به دلیل رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از مطالب وبسایت دوربین دات اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

 

تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.