IK10 چیست؟ وندال پروف چیست؟ بولت پروف چیست؟ آیا استاندارد مشخصی برای سنجش مقاومت دوربین‌های مداربسته و سیستم‌های حفاظت الکترونیک در برابر ضربه وجود دارد؟

در جواب این سوال‌ها و سوالات مشابه باید بگوییم که ۲ استاندارد در زمینه سنجش مقاومت دوربین‌ها و لوازم الکترونیک تبیین شده است.

اولین و متداول ترین استاندارد، IP یا International Protection نام دارد که متشکل از ۲ عدد است (مانند IP66) که میزان مقاومت محصول را در برابر آب و گرد و غبار مشخص می‌کند.

استاندارد دوم که با کد IK شناخته می‌شود، تنها در دوربین‌ها و لوازم الکترونیک خاص (عموما در نسخه‌های مخصوص محیط بیرون یا OutDoor) مشاهده می‌گردد.

این کد تعریفی از استاندارد اروپایی EN 62262 و استاندارد جهانی IEC 62262 می‌باشد که در سال ۲۰۰۲ وضع شده و عبارت از گواهی نامه عددی است که میزان مقاومت لوازم الکترونیک را در برابر ضربات اجسام خارجی مشخص می‌کند.

در جدول زیر جزییات این استاندارد بصورت ساده و مشخص قابل مشاهده است.

 

IK-Standard-Discription-www.doorbin.info

 

بر روی اغلب دوربین‌های مقاوم، استاندارد IK10 درج شده که طبق جدول بالا، به معنی مقاومت در برابر ضربه جسم سخت ۵ کیلوگرمی‌است که از فاصله ۴۰ سانتی متری وارد می‌شود.

شدت چنین ضربه ای معادل ۲۰ ژول است (یک ژول، مقدار نیروی مورد نیاز برای برای حرکت دادن جسم ۱ نیوتنی به طول ۱ متر است).

دوربین‌های دارای این استاندارد، اصطلاحا «وندال پروف» خوانده می‌شوند.

برخی کمپانی‌ها پا را از این هم فراتر گذاشته و قسمتی از محصولات خود را با استاندارد «بولت پروف» به معنی «مقاوم در برابر شلیک گلوله» عرضه می‌کنند.

 

Bullet-proof-CCTV-Camera-www.doorbin.info

 

از دوربین‌های ضدگلوله و سیستم‌های کنترل تردد Bullet Proof در مناطق مرزی، نظامی‌و امنیتی استفاده می‌شود.

 

منبع : دوربین دات اینفو

(به دلیل رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از مطالب وبسایت دوربین دات اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

 

تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.