دوربین های مداربسته، دستگاه های ضبط تصویر و ابزار و گجت های هوشمند به هدف جدید هکرها و سازمان های جاسوسی نبدیل شده و علاوه بر ایجاد مشکلات فراوان برای کاربران، باعث بدنامی کمپانی های صاحب نام تولیدکننده مانند هایک ویژن و داهوا شده اند.

هایک ویژن و داهوا رتبه اول و دوم فروش سیستم های نظارت تصویری در دنیا را در اختیار دارند. این موضوع، محصولات این دو کمپانی را به هدف اصلی هکرها و سازمان های جاسوسی تبدیل نموده است.

هکرها نرم افزارهای مخرب خود را بر اساس برندهای پرفروش طراحی می کنند، در بازار جذاب سیستم های نظارت تصویری نیز توجه هکرها معطوف به این دو برند است. به این ترتیب، دستگاه هایی که قرار بوده تامین کننده بخش مهمی از امنیت کاربران باشند، به اهرمی برای پایش و جاسوسی از خودشان تبدیل شده اند!

در این میان، اخبار ناخوشایندی از کوتاهی آگاهانه این کمپانی ها نیز منتشر شده که بسیار آزاردهنده است. بعنوان مثال داهوا پس ازگذشت حدود ۲ ماه از هک دوربین های تحت شبکه و دستگاه های HCVR, هنوز راه دسترسی موسوم به درب پشتی (Backdoor) را در این محصولات مسدود نکرده و راه ورود و دسترسی admin برای دوستان هکر کماکان باز و هموار است!

Dahua-BackDoor-doorbin-info

IPVM تعداد دوربین ها و دی وی آر های هک شده را بسیار بیشتر از ۱۱ مدلی که توسط داهوا تایید شده (شامل ۸ دوربین تحت شبکه و ۳ مدل دی وی آر ۴, ۸ و ۳۲ کانال) دانسته و مقامات این کمپانی را به پنهان کاری و تاخیر در بررسی و ارائه بروزرسانی متهم نموده است! به گفته این وبسایت، تعداد مدلهای گزارش شده توسط شرکای داهوا بسیار بیشتر از مدل های اعلامی بوده است. (عدم پوشش درب پشتی توسط یک محقق ناشناس بانام مستعار BASHIS به این وبسایت گزارش شده است)

ظاهرا این کمپانی به چیزی جز فروش بیشتر فکر نمی کند. چندی پیش مطلع شدیم امکان انتقال صدا در دوربین های میکروفون دارِ HDCVI (مانند HDW1220EMP-A یا HDW2221EMP-A و …) بدلایل امنیتی و برای جلوگیری از نفوذ هکرها قطع شده آنهم بدون هیچگونه اطلاع رسانی قبلی! حل مشکل نیز به ارائه فریمور جدید منوط شده که مشخص نیست چه زمانی عرضه خواهد شد. حال خود را برای لحظاتی بگذارید جای خریداران این دوربین ها و همچنین نصاب ها، فروشنده ها و حتی توزیع کنندگانی که بی خبر از همه جا مشغول توصیه و فروش این مدل ها هستند!

انتشار اخبار متعدد درخصوص حملات هکری خصوصا به دستگاه های DVR ما را بر آن داشت که طی یک گزارش ویدئویی به بررسی مهمترین این اتفاقات و علل وقوع آن بپردازیم.

 

 

همانطور که در مشاهده کردید، کار چندانی از دست کاربران جز بروزرسانی مداوم فریمور دستگاه ها و انتخاب رمز عبور قوی، ساخته نیست!

شاید بهترین کار، انتخاب دوربین و دی وی آر از برندهای معتبری غیر از هایک ویژن، داهوا و OEMهای این دو برند باشد. برندهایی که در عین ارائه کیفیت و خدمات پس از فروش مطلوب، کمتر مورد توجه هکرها قرار می گیرند.

 

 

منبع : دوربین دات اینفو

(به دلیل رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از مطالب وبسایت دوربین دات اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

 

تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.