منظور از لنز پی آیریز P-Iris یا اتو آیریز Auto Iris چیست؟ کدام یک از انواع لنز برای دوربین‌های مداربسته مناسب تر است؟

در جواب این سوال‌ها و پرسش‌های مشابه باید بگوییم انتخاب لنز مناسب برای دوربین مداربسته، یکی از مهمترین ارکان سیستم‌های نظارتی بشمار می‌رود. موردی که برای اماکن و فضاهای خاص و حساس، بسیار مهم و حیاتی است.

منظور از آیریز در در واقع همان تیغه‌های اپرچر لنز است که وظیفه تنظیم گشادگی دیافراگم برای ورود نور کافی و مناسب را بعهده دارند.

 

Aperture-www.doorbin.info

 

این ساختار در چشم ما نیز وجود دارد، در نور زیاد مردمک چشم تنگ و کوچک می‌شود که نور کمتری وارد چشم شود و بالعکس در نور کم مردمک بزرگ و باز می‌شود تا نور بیشتری وارد چشم گردد.

در تمامی‌دوربین‌ها اعم از عکاسی، فیلمبرداری و نظارتی، این موضوع مشترک است. در دوربین‌های عکاسی دوربین در حالت اتوماتیک، خود میزان گشادگی دیافراگم را بر اساس نور محیط تنظیم می‌کند.

البته در حالت تنظیمات دستی، خود کاربر میزان باز بودن این دریچه را تنظیم می‌نماید.

در دوربین‌های مداربسته لنزها از نظر آیریز به ۳ دسته ; تنظیم دستی آیریز (Manual Iris) – تنظیم اتوماتیک آیریز (Auto Iris) و پی آیریز (P-Iris) تقسیم می‌شوند.

در حالت اول که عموما در دوربین‌های محیط داخل استفاده می‌شود، آیریز لنز بصورت دستی و بر اساس نور یکسان محیط تنظیم می‌گردد.

مشکل اساسی این نوع لنز، برداشت تصاویر تقریبا بی استفاده و فاقد کیفیت در شرایط نوری متفاوت است. چرا که در نور کمتر تصویر تیره و در نور زیاد، تصاویر بسیار روشن برداشت خواهند شد.

در انواع اتو آیریز یا «آیریز خودکار» که عموما در دوربین‌های محیط بیرون استفاده می‌شوند، لنز بسته به شرایط و میزان نور محیط، آیریز را تنظیم می‌کند.

 

cctv-aut-iris-lens-www-doorbin.info

 

اگر چه این نوع لنز بسیار بهتر از نوع قبلی است، اما مشکلی که بوجود می‌آید این است که با تنگ و گشاد شدن آیریز لنز، میدان دید و خصوصا ناحیه فوکوس دوربین تغییر می‌کند.

 

apertures-effect-on-depth-of-field-www.doorbin.info

 

این موضوع در دوربین‌های مداربسته که دسترسی به جزییات در تمامی‌نقاط تصویر، مهم و گاهی حیاتی است، ضعف بزرگی محسوب می‌گردد.

لازم بذکر است که لنزهای اتو آیریز به ۲ دسته ویدئویی و DC Iris تقسیم می‌شوند. در دی سی آیریز مدار کنترل کننده، بجای لنز داخل دوربین قرار دارد.

برای حل مشکلات این لنزها، کمپانی‌های تولیدکننده اقدام به ساخت لنز P-Iris نمودند.

 

P-Iris_Lens-www.doorbin.info

 

این نوع لنز مختص دوربین‌های نظارتی توسعه داده شده و امکان تنظیم آیریز و میزان نور ورودی را بدون تغییر در میدان دید و فوکوس دوربین، فراهم می‌سازد.

 

p-iris-vs-dc-iris-www.doorbin.info

 

به این ترتیب همیشه تصویری واضح و دقیق از تمامی‌قسمت‌های تصویر با مناسب ترین میزان نوردهی، خواهیم داشت.

به یاد داشته باشید، برای برداشت و ضبط بهترین تصاویر، از دوربین‌های دام و بولت مجهز به لنز P-Iris استفاده کنید.

البته از آنجاکه چنین دوربین‌هایی قیمت بالایی دارند و کمتر در سبد محصول واردکنندگان ایرانی یافت می‌شوند، بهتر است از دوربین‌های بدون لنز صنعتی (دوربین باکس) استفاده کنید و لنز P-Iris مناسب به آن متصل نمایید.

 

CCTV-Box-Camera-with-Lens-www.doorbin.info

 

البته در دوربین‌های صنعتی نبود قابلیت دید در شب و مشکل تصویربرداری در تاریکی ممکن است مشکل ساز شود که برای رفع آن تامین حداقل روشنایی در محل ضروری است.

تاکید می‌کنیم استفاده از لنز P-Iris برای اماکن نظامی، امنیتی، بانک‌ها، صرافی‌ها، جواهر فروشی‌ها و مکان‌های از این دست، مهم و در برخی موارد، حیاتی است.

به نظر شما چه تعداد از بانک‌ها و صاحبان مشاغل و اماکن حساس، نسبت به این موضوعات آگاهی دارند و دوربین‌های مناسب در محل خود نصب نموده اند…؟؟!!

 

منبع : دوربین دات اینفو

(به دلیل رعایت بی طرفی و عدم درج مطالب جانب دارانه، از مطالب وبسایت دوربین دات اینفو بدون دخل و تصرف استفاده شده است.)

 

تمامی کالاها و خدمات فروشگاه CCTVPLUS حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه بوده و فعالیت‌های سایت تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.